درباره نشریه

باغ نظر مجلۀ علمی و دوزبانه (فارسی و انگلیسی) پژوهشکدۀ هنر، معماری و شهرسازی نظر است که از سال 1382 توسط انتشارات این پژوهشکده منتشر می‌شود.

هدف اصلی از انتشار این مجله آشنایی با دستاوردها و انتشار آخرین یافته‌های علمی در زمینۀ پژوهش‌های نظری هنر (تجسمی، معماری و شهرسازی) است. ارتقای سطح کیفی تحقیقات هنر و معماری و تلاش برای رفع نیازهای علمی و پژوهشی کشور در این زمینه، معرفی توانمندی‌های علمی معماری ایران، گسترش روابط بین متخصصان داخلی و متخصصان بین‌المللی، و انتشار دستاوردهای بین‌المللی در حوزۀ هنر و معماری از دیگر اهداف این مجله است.

مشکلات توزیع مجلات علمی در ایران از یک سو و عادت ضعیف به خرید کتاب و مجلات علمی باعث شده تیراژ این اقلام نسبت به جمعیت کشور بسیار پایین باشد. در مقابل جوان بودن جامعۀ ایران و آمار بالای دانشجویان علی‌الخصوص در رشته‌های مرتبط با مجله (معماری، شهرسازی، هنر، محیط زیست، میراث فرهنگی و ...) در گروه هنر و رواج اینترنت به عنوان منبع سهل‌الوصول برای دانشجویان ویژگی دیگری است که مدیریت مجله باغ نظر را بر آن داشته تا برای افزایش ضریب نفوذ خود در میان گروه‌های تخصصی و حرفه‌ای از مرداد 1390 اقدام به انتشار کامل مجله در سایت اینترنتی خود نماید. این کار همچنین موجب می‌شود تا ارتباط گسترده‌تری با جهان و متخصصان بین‌المللی فراهم آید که بازتاب ثبت آن در دورة کوتاه این کار کاملاً ملموس است. جالب است که تیراژ چاپ کاغذی مجله به دلیل اشتراک مراکز عمومی و کتابخانه‌ها و بخش‌های تخصصی و حرفه‌ای کاهش نیافته است و پیش‌بینی می‌شود با افزایش شهرت مجله میل به خرید نسخه کاغذی آن نیز افزایش یابد.

مجلۀ باغ نظر در راستای معرفی دستاوردهای محققان ایرانی به جامعۀ علمی جهانی و همچنین معرفی آخرین دستاوردهای محققان بین‌المللی و گسترش مرزهای دانش، از سال 1394 (دورۀ 12، شمارۀ 36) اقدام به انتشار تمام متن مقالات به زبان انگلیسی کرده است. این مجله توانسته است علاوه بر نمایه کردن مقالات به زبان انگلیسی و ثبت آن‌ها در پایگاه‌های استنادی معتبر جهان، با بین‌المللی کردن هیئت تحریریه و داوران، دستاوردهای محققان ایرانی و غیر ایرانی را هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی منتشر کند.

باغ نظر در حال حاضر در پایگاه‌های Web of Science ، علوم جهان اسلام (ISC)، اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، و پایگاه‌های AATA ،Ulrich و EBSCO نمایه می‌شود.